Baudelaire se pod tohle nepodepíše

by Erik Kriššák

Batman: Květy zla (Crew, 2018)
Scott Snyder, James Tynion IV, Greg Capullo, Yanick Paquette, Sean Murphy

Finále! Opäť! Nie, to nie je nadšenie našich hokejových fanúšikov (alebo vašich), to je cyklus komiskového Batmana v podaní Scotta Snydera a Grega Capulla (a niekoľkých ďalších jedincov).

Aby bolo jasné, kniha Květy zla je priamym pokračovaním knihy Supertíha. Preto sa aj jednotlivé zošity veselo nazývajú Supertíha, časti šesť až desať. Úprimne, poznajúc súčasnú pliagu postmoderného odkazovania, bol som zvedavý, či sa Snyder odváži vpašovať do svojho scenára nejaký ten odkaz na Les Fleurs du mal, inak tiež Kvety zla, básnickú zbierku Charlesa Baudelairea. Samozrejme, že nie! Kniha sa v origináli volá Bloom a keď uvážim, že celý príbeh sa točí okolo semien a nie kvetov, český preklad „rozkvetu“ je skôr prekladateľskou licenciou. Ale k veci! Ako sa komisár Gordon alias Batman vyseká zo šlamastiky, do ktorej sa na konci predchádzajúcej knihy chystal vrhnúť po hlave?

Úprimne, nakoľko žijeme v dobe pritakávačov a dokonca slobodnej vôle, rozhodol som sa, že vám pripravím rovno dva články o Batmanovi. Jeden oslavný, nadšený, pozitívny, druhý dehonestujúci, znechutený a negatívny. Máte voľnú ruku, ako sa na Květy zla pozriete:

  • Som optimista, považujem českého prezidenta a slovenskú revidovanú vládu za dobré znamenia – chcem pozitívny text
  • Som kritik, vlaky zadarmo považujem za zlo a dobrý skutok bez nároku na honorár vnímam ako háčik – chcem kritický text

Pozitívny text

Gordon minule prišiel o technickú podporu a záporák Bloom si vzal na paškál prominentných občanov Gotham City. Rukojemnícka dráma, pri ktorej sa nepožaduje výkupné, skončili sme v najlepšom. A naskakujeme rovno do víru udalostí! Je úžasné, ako sa Batman v podaní komisára Gordona vyrovnáva s nepremožiteľným protivníkom. Podpora vládnych robotov a robotických zbrojí mu nebráni, aby prekonal všetky očakávania a vrhol sa do deja sám, osamelý rytier, neohrozený borec. Scott Snyder si vytýčil dve úlohy. Dokázať, že Gordon na to má a vrátiť do hry originálneho Batmana. Nie Brucea Waynea, ten sa knihou potĺka čoby hippiesácky dobrodinec bez šajny, čo je vlastne zač. Oboje je náročné tak, že by pri tom Sagan zvážil odstúpenie zo súťaže. Snyder buduje scénu absolútnej skazy, kde azda ani nemožno očakávať šťastný koniec. Gordon sa vrhá do prehratého boja, Wayne sa vrhá do návratu temného rytiera. Napokon je oboje pomerne neokukané. Spôsob, akým je Batman „oživený“, má rozhodne punc absolútneho wau-efektu. Sme v maistreamovom komikse, takže nečakajte, že by sa akčné duo Batmanov, okolo ktorého poskakuje Robin, napokon so situáciou nevyrovnalo so všetkou pompou. Drvivú väčšinu knihy nakreslil Capullo, z okolitých obrázkov si môžete urobiť predstavu, do akej miery je vo forme. Je. O niečo menej vábne sú dva vstupy Yanicka Paquettea, zato krátky príbeh z Detective Comics #27 má na starosti Sean „Chrononaut“ Murphy, čo je záruka kvality.

Kritický text

V minulej knihe sa Jim „BatIron-Man“ Gordon dokonale strápnil a akoby mu nestačilo, veselo v tom pokračuje aj naďalej. Pán Bloom je záporák, ktorý je takmer nezraniteľný, rozosieva (doslova) skazu, kam vkročí a nik ho nezastaví. Takých už bolo! V rámci obľúbenej superhrdinskej zákonitosti prichádza čas, aby sa originálny Batman vrátil do akcie. Keďže Bruce Wayne je momentálne znovuzrodený a bez tušenia, kým bol, prichádza na scénu jedna z najabsurdnejších scén zmŕtvychvstania v dejinách komiksu. Obvykle je návrat z ríše mŕtvych buď pseudovedecký (čítaj blbý) alebo magický, prípadne sa radšej nič moc nevysvetľuje. Tu dostaneme ten pseudovedecký, ale tak veľmi, že by som radšej uvítal mágiu. Som rád, že pre tieto účely vynašli skratku WTF. Dokonca aj Capullo asi dosiahol svoju kritickú úroveň stratenej hrdosti a prenechal predmetný zošit Yanickovi Paquetteovi. Neborák Gordon robí v medzičase z Afflecka prijateľného Batmana, napokon prenechá opraty pôvodnému Netopierovi a s úľavou sa porúča. Príbeh plný mega-ultra-fasa akcie (a inak nič) tak uzatvára jeden z najextrémnejšie nevydarených experimentov s batmanovým kostýmom v roli obete.

Záver

Máme za sebou ďalší monumentálny comeback. Akčný príbeh, v ktorom riešenia dávno prestali byť pritiahnuté za vlasy, nakoľko ich oskalpovali a odviezli na druhý koniec zemegule. Je na vás, nakoľko si túto „prehypovanú“ záležitosť pustíte ku telu. O chvíľku sa Snyderov „run“ skončí (kniha Epilog bude na pultoch už o pár dní, 10.4.) a budete si môcť pomyslieť – máme to v suchu! To sa o množstve vychádzajúcich komiksov povedať nedá, takže Květy zla tvoria nedeliteľnú súčasť celku, ktorý má svoje čaro.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *