Batmanův trest nemíří na čtenáře

by Erik Kriššák

Batman – Detective Comics #4: Trest (BB/art, 2015)

V záplave masovo vydávaných superhrdinských komiksov majú niektorí hrdinovia istotu, že sa predajú aj bez zvádzania. Stačí, že sa volajú hoci Batman. Priamo úmerne, čím viac komiksov vychádza, tým menej ich je zásadných, neopakovateľných, štýlotvorných… BB/art do našich končín prakticky prvýkrát prináša širšiu perspektívu, ako to vyzerá. Preto je fajn, že tu máme už štvrtú knihu série Detective Comics so spravodlivo znejúcim názvom Trest.

Batman DC4

Už v minulej knihe, Imperátor Penguin, sa udiala dosť podstatná zmena na poste scenáristu. Tragického Tonyho S. Daniela nahradil všetkými masťami mazaný John Layman. Ten je u nás momentálne propagovaný aj v magazíne Crew2 s mierne negustióznou zábavou zvanou Ochutnávač. Layman poňal Detective Comics ako čistú spotrebnú mainstreamovku, a teda generuje zmysluplné príbehy, ktoré síce málokedy ohúria dlhoročných konzumentov netopierieho milionára, avšak aspoň nevyvolávajú návrat nestrávenej potravy z hlbín tráviaceho traktu smerom nahor. Kým hlavná príbehová linka sa sústredí na vyvrcholenie osudu Imperátora Penguina, vedľajšie doplnkové minipríbehy dopĺňajú ťažký životný osud rodiny Langstromovcov. Kto nevie, o koho ide, tak doktor Kirk Langstrom vytvoril takzvané man-batské sérum, ktoré z ľudí spraví okrídlené monštrá. Počas hlavnej dejovej linky som  sa vcelku bavil, osobné strasti menovanej rodiny však pôsobia dosť nudne. Kniha je jedna z najhrubších, aké sa v NEW 52 dosiaľ zjavili, nuž sa dočkáme aj nových protivníkov, či už je to zaujímavý záporák bez tváre alebo nie až tak zaujímavý megaborec Wrath. Batman sa s nimi potrápi, ale vždy zvíťazí (toto naozaj nepovažujem za spoiler), nuž sa netreba báť, že pokračovanie náhodou nebude. Všetko je ukončené. Na záver sa zjaví starý známy Bane a chystá comeback. Práve tu oceníte to, že tu vychádzajú série Batman (vydáva Crew), Temný rytíř, prípadne Liga Spravedlnosti, pretože niektoré dialógy, akokoľvek zrozumiteľné, čitateľ dokáže spojiť s udalosťami z iných sérií. Má tak možnosť vychutnať si ich „pridanú hodnotu“. Najmä príbeh s imitátorom bez tváre dodáva pocit akéhosi detektívneho pátrania, čo sa inak tejto sérii vyhýbalo až okato. Prvý raz je preto „Detective“ v jej názve  aspoň sčasti reprezentatívny. Už bolo načase.

Batman_Det4_001-058_02.indd Batman_Det4_001-058_02.indd

Kresbu obstaráva prevažne dvojica Jason Fabok a Scott Eaton. Najmä druhý menovaný je v našich končinách trestuhodne opomínaný, nuž je fajn, že mu v Čechách konečne niečo vyšlo. Vo všeobecnosti je vizuálna stránka štandardná, ťažko niečo vyzdvihnúť, ale niet ani veľmi čo haniť.

Batman_Det4_001-058_02.indd Batman_Det4_001-058_02.indd

Kto miluje komiksy s Batmanom, tomu táto kniha prekážať nebude. Kto hľadá inovatívne umelecké veľdiela, tomu sa táto maistreamová rutina asi vyhne. Podľa mňa je to dobrá kniha, príjemne hrubá, nuž sa v poličke nestratí. A pre ten pocit, že máme k dispozícii komplexnejší obraz o tom, ako to s Batmanom v danom čase vyzeralo, to stojí za to.

Knihů můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *