Batmanovo zrcadlení

by Erik Kriššák

Batman: Black Mirror (DC Comics, 2011)

Keď sa povie Batman, tak to dnes znamená jediné (teraz sa, prosím, oprostite od filmového priemyslu), jeho komiksom kraľuje už šiestym rokom americký scenárista Scott Snyder. Vďaka Crwi o tom vie aj tuzemský fanúšik svoje, kto by nepoznal Soví tribunál, Jokerovu smrť rodiny a napokon i počiatky v roku nula. Skrátka, sú tu už nejaký ten rôčik a čochvíľa sa na pulty dostane piata kniha jeho New 52 rady Batman. Avšak, slávu si vydobylo už jeho účinkovanie v pôvodnej sérii Detective Comics, ktorú dostal na hranie od januára 2011 a vydržal až do jej konca (takmer celý zmienený rok). Jedenásť čísel #871-881 mapuje strešný názov Black Mirror a je k dispozícii v knižnom súbornom vydaní. A aby ste vedeli, je to pravdepodobne najlepší Batman, aký v novom miléniu vyšiel.

Batman_The_Black_Mirror

Počiatkom roku 2011 sa New 52 veselo vyvíjalo v prenatálnom stave a najvyšší boss DC Comics pravdepodobne ani na iné nemyslel, len ako sa stane hrdým rodičom, a preto pravdepodobne nikomu nedošlo, že Detective Comics zveril do rúk akémusi hororovému autorovi. Však je to jedno, aj tak sa to reštartuje… Pokiaľ ste vášniví čitatelia Batmana, aspoň toho, čo vyšiel vďaka BB/artu a Crwi, tak viete, že Bruce Wayne je mimo hru. V netopierom kostýme sa producíruje Dick Grayson alias Robin alias Nightwing. Bruce je síce naspäť, ale má na práci lepšie veci, než po nociach poletovať po strechách Gothamu. Radšej sa svojej hrdinskej úchylke venuje na globálnej úrovni v projekte Batman Incorporated. Inými slovami, Dick je na to sám ako sirota po vykopnutí z detského domova po dovŕšení plnoletosti. Pravda, od bohatého strýčka vyfasoval Wayneovu rezidenciu a ani o peniaze nemá núdzu, predsa len sa však musí spoliehať sám na seba. A to je zmena k lepšiemu.

Black_Mirror_01

Snyderovo pôsobenie je rozdelené na niekoľko kratších príbehov, ktoré vo finále dokresľujú jeden hlavný motív. V podstate si vyskúšal všetko to, čo potom vo väčšej mierke predviedol v prvých troch knihách nasledujúcej rady Batman, ktoré vyšli aj u nás. V Black Mirror sa dostávame k tajnej spoločnosti zlosynov, ktorí dlhé roky usporadúvajú aukcie rôznych fetišistických predmetov od superzločincov. Aukcie vedie akýsi Dealer a Batman podľa vzoru Mission Impossible prevezme na seba identitu jedného boháča, ktorý má vstupenku. Na mieste zvanom Mirror House sa tak stane svedkom zvláštnej seansy, kde všetci prítomní nosia plynové masky, nakoľko ovzdušie je otrávené. Samozrejme je odhalený, nadrogovaný a prenasledovaný, pričom záchrana je v nedohľadne. Batman si so všetkým poradí a môžeme sa presunúť k príbehu, ktorý tvorí jadro celej knihy. Do mesta sa vracia James Gordon, Jr., stratený syn známeho komisára. Pokiaľ neviete, koľká bije, nič si z toho nerobte. Jeho rola v Roku jedna od Franka Millera bola doslova v plienkach. Podľa všetkého je to čierna ovca rodiny, rodený psychopat, podozrivý dokonca z vraždy. Je to ten typ, čo sa na Halloween prezlečie za Jokera a uškŕňa sa na svoju sestru na invalidnom vozíčku. Rodina Gordonových je vmanévrovaná do nezávideniahodného postavenia. Musí sa vyrovnať s tým, že ich syn i brat v jednom sa možno vyliečil a možno mu celý život krivdili. Tieto pochyby sa nesú väčšinou knihy, ale nebojte sa. Všetci vieme, že skutočnosť je ešte horšia, než veci, z ktorých je tento okuliarnatý neduživec podozrievaný.

Black_Mirror_02

Kým Gordon rieši jeden z otvorených a nevyriešených prípadov, Junior vypomáha na klinike pre duševne chorých a neváha ani dobrovoľne hrdlačiť na detskom oddelení. Altruista ako vyšitý? Sotva. Batman zatiaľ musí riešiť bizarný prípad mŕtvej kosatky, ktorú našli v hale jednej banky. Obsah žalúdku vrhne na pitevný stôl (skôr podlahu) telo mŕtvej ženy a je jasné, že toto nebude obyčajný prípad týrania zvierat. Šéfka banky, dcéra vraha Graysonových rodičov, je evidentne vydieraná, nuž Dick s nevôľou odkladá predsudky a vydáva sa jej na pomoc. V meste sa objavujú noví gangstri, ktorí na mafiánsku česť a galantné spôsoby nehľadia, nuž si Batman najprv vyskúša, aké je to skončiť v lisovacom stroji luxusných áut a následne sa ocitne zoči-voči kosatkám. Akokoľvek je to klasika, našťastie má Snyder dosť rozumu, aby Batman nevytiahol akýsi Bat-repelent na kosatky, ale použil onakvejšie technológie.

Black_Mirror_08

Dosť bolo omáčok, poďme na finále! Do hry vstupuje Joker, ktorý opäť raz zdrhne z Arkhamu a otrava jeho chechtavým plynom sa takmer okamžite prejaví na vizáži bývalej Gordonovej ženy Barbary. Kým Batman musí konfrontovať svoju Nemesis, komisár spoznáva pravú podstatu svojho syna, ktorému celý čas chcel dať šancu.

Black_Mirror_07

Stretnutie Batmana s Jokerom  je podmanivé (už len tá hra s tmou a svetlom) a Jokerove konštatovania o tom, že Dick rozhodne nie je jeho Batman, skôr cíti istého vtáčika, sú majstrovské. „Vráťte mi môjho Batmana!“  – je podmanivý motív a jasný predobraz toho, čo príde. Napokon je tu finále, v ktorom sa uzavrú rodinné záležitosti a padla.

Black_Mirror_03

Celý komiks má parádnu temnú atmosféru, Snyder pozabudol, že už nepíše Severed, nuž končatiny lietajú vzduchom, psychopati sú desiví tak, že oproti ním reálni masoví vrahovia vyzerajú ako zle napísané literárne postavy. Nemalú zásluhu na celkovom vyznení má kresba. Podelili si ju Jock a Francesco Francavilla. Prvý menovaný ťahá Batmana, druhý rekapituluje život rodiny Gordonovcov. Osobne ma viac uchvátil Jock, jeho Batman je priam mýtický. Francavilla kreslí jednoduchšie, nie je to moja preferovaná vizuálna hostina, rozhodne však pomáha príbehu vyzerať chytľavo. Samostatnou kapitolou je coloring, ktorý veru dodáva atmosfére viac ako len rutinné zamazanie obrysov. Posúďte sami z okolitých ukážok. A ešte niečo, niektoré obálky (napr. tá s Jokerom) sú k nahryznutiu.

Black_Mirror_04

Scott Snyder rozohral Detective Comics komorne. Vyšetrujú sa prípady, rozoberá sa psyché postáv, akcia je druhoradá, ale keď príde, vďaka vizuálu nemá chybu. Ešte aj finále je priam introvertné, žiadne veľké explózie a podobné záležitosti sa nekonajú. Dokonca aj nasilu vmontované šokujúce zvraty, pravidelné to neduhy mnohých slávnych komiksových príbehov, absentujú, skôr si človek uvedomí svoje pochyby a zamýšľa sa, prečo vie viac než postavy, než že by len tupo žasol, aké kraviny mu scenárista servíruje v mene šokovej terapie. Úcta ku kontinuite a odkazovanie na minulosť (Kameňák, Smrť v rodine atď.) sa deje vkusne, žiadna samoúčelnosť maskujúca neschopnosť zaujať inak sa tu nevyskytuje. Všetky budúce prvky Snyderovej tvorby (tajná organizácia v Gothame, zdrogovaný Batman, Jokerov vzťah k nemu) sú podané lepšie a zmysluplnejšie, akoby si ešte nemusel nič dokazovať. Rovnako bravúrne zvládol aj históriu komisára Gordona s novou zápornou postavou, kam sa na to hrabe rodinná trápnosť zo Sovieho mesta. Navyše, Dick Grayson je iný Batman ako Bruce Wayne a tento kontrast si čitateľ uvedomuje bez negatívnych konotácií. Jednoducho si užíva to, že tu má osamelého hrdinu schopného vrátiť každú ranu, ktorú mu zasadia jeho šialení protivníci. Čo sa týka poskokov, Red Robin a Alfréd sú v knihe zastúpení v stopovom množstve, Wayne sa neobjaví vôbec, a tak má väčšiu rolu akurát Oracle, čo, vzhľadom na to, že ide o rodinu komisára Gordona, neprekvapuje.

Black_Mirror_06

Black Mirror je bezchybne odvedený atmosférický Batman, učebnica toho, ako sa dá aj bez umelých efektov a mamutích zvratov vybudovať konzistentný príbeh s hlavou, pätou i ostatnými komponentmi „tela“. Márne rozmýšľam, či ma v novom miléniu niektorý Batman zaujal viac. A viete čo? Nezaujal! Som zvedavý, či sa českí vydavatelia niekedy odvážia vydať ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *