Batmanovo blízké setkání želvího druhu… část druhá

by Sebastian Komárek

Batman/Želvy nindža 2 (Crew, 2019)
James Tynion IV, Ryan Ferrier, Freddie E. Williams II

Crossovery jsou v komiksovém světě odvěkým evergreenem, a není nic nového ani nevídaného, když se dvě série na určitý počet sešitových čísel propojí. Tato „technika“ poté dává oběma sériím i jejich protagonistům možnosti, jaké by komiksy samy za sebe nemusely nutně mít. Velice často se tak stane formou takzvaných „events“, které se často dotknou celého světa a vesmíru daného nakladatele (za DC Comics to bylo minulého roku kupříkladu Dark Nights: Metal), a události v takové limitované sérii se odrážejí v jednotlivých sešitech a svazcích i léta později. O něco méně častým úkazem je pak crossover sérií od dvou různých nakladatelů. V nedávné době se komiksovým čtenářům dostalo minimálně dvou takovýchto propojení, konkrétně Batman/The Maxx: Arkham Dreams a Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles od vydavatelů DC Comics a IDW. Druhý zmíněný titul se přednedávnem dočkal českého překladu již druhého svazku s názvem Batman/Želvy nindža II. Jak si po úspěchu prvního dílu vede ten druhý? A jakým způsobem se autorům podařilo podruhé propojit dvě odlišné reality společně s jejich vlastními hrdiny? Nu…

Hned na počátku recenze je, díky všem bohům, možno říci, že druhý díl v žádném případě nezaostává za svým předchůdcem. Nápad spojit komiksy o Batmanovi s populárními zmutovanými želvími teenagery by někomu mohl přijít nepředstavitelný, možná dokonce nemožný. Komiksy, jejichž počátky jsou ze zcela jiných období, ze zcela jiných poměrů a s odlišnými pozadími. Příběhy o hrdinech s rozdílnými filozofiemi a stylem života. Příběhy o zcela odlišných živočišných druzích… a přece… A přece ne zase tak rozdílnými a odlišnými. Když se nad tím zamyslíme, Batman si s želvími ninji přeci musí automaticky rozumět. Ano, jeden je člověk, a onen zbytek jsou domácí zvířátka, která po kontaktu s radioaktivní mutagenní tekutinou získaly schopnost řeči a téměř lidský vzrůst. Batman je multimiliardář, žijící ve svém panském sídle ve společnosti nejvěrnějšího komorníka v historii literatury, a želvy… ty žijí v kanále, kde se pod dohledem a učením krysího mistra Třísky ládují pizzou. Bruce Wayne je nadosmrti poznamenán traumatem z dětství, kdežto želvy se snaží být pozitivní téměř v čemkoli. A přeci… a přeci jsou to všichni bez výjimky bojovníci za spravedlnost, mistrně vycvičení strážci svých příslušných měst, přičemž využívají nejen bravurních znalostí v oblasti bojových umění, ale i bystré mysli a detektivních schopností. A upřímně řečeno, se svou pestrou sbírkou antagonistů a rozličných padouchů by se Batman správně neměl ani na milisekundu podivit tomu, že před sebou vidí metr a půl vysoké a mluvící želvy. Proto je jen pochopitelné, že když se tito hrdinové ze dvou různých realit sešli na jednom místě, téměř okamžitě se z nich stali spojenci, ne-li velcí přátelé.

Po událostech prvního dílu, kde se stejně jako naši protagonisté spojili i jejich úhlavní nepřátelé, Trhač a Ra’s al Ghul, se Donatello ocitá v nepříjemné situaci. Uvědomuje si totiž, že je ze všech želvích bratrů nejméně zdatný v boji, a to trápí jeho mysl. Na druhou stranu si jaksi opomene uvědomit, že fyzická síla a zručnost není vše, a on sám je ze všech mutantích sourozenců nejchytřejší a nejvíce vynalézavý. Po dlouhých chvílích trápení se proto rozhodne požádat o radu svého přítele z alternativní reality – Batmana, Bruce Waynea. Když však použije mezidimenzionální portál, sestrojený dokonalým vědcem, k tomu, aby se dostal do Gothamu, přihodí se další nepříjemná věc – zrovna na onom místě, a zrovna v ten moment, kam a kdy se Donatello vydá, stojí Bane, jeden z nejhrozivějších Batmanových nepřátel. Ona náhoda vyústí v to, že si s Donatellem vymění místo, a je transportován do New Yorku v dimenzi želvích ninjů. Nu, a protože Bane je Bane, nerozhodne se udělat nic menšího než podmanit si celý New York. Na našich hrdinech, rozházených mezi dvěma realitami, je poté opět se spojit a zachránit město před jistou zkázou.

Anotace v odstavci výše je jeden z důkazů toho, že se má potencionální konzervativní čtenář rozhodně na co těšit. Konzervativní zde z toho důvodu, že Batman/Želvy ninja jsou skutečně tím, čím by měl komiks být, a sice literární dílo z většinové části se zaměřující na „escapism“, čili útěk z reality. Přítomný svazek je skutečně akční a pestrobarevná jízda, kterou zvládnete přečíst jedním dechem, přičemž se tak či onak musíte vracet, neboť i kresba je výborná, a rozhodně nebudete chtít, aby vám jakýkoli její detail unikl. Batman je zde skutečně Batman, a v žádném případě není terčem výsměchu, jako je tomu v současných číslech titulu Detective Comics. Není ani uplakaným a zamilovaným chlapcem, jakého z něj v dnešních dobách dělá Tom King. Je to Batman, a želvy jej za to zbožňují. No a mutanti samotní? Jsou zelení, svalnatí, zábavní a pozitivní, zdatní v umění nindžutsu, a v neposlední řadě zbožňují pizzu. No povězte, co víc si přát?

Ať už tedy patříte mezi ty, kteří na Batmanovi a na Želvách vyrůstali, nebo s komiksy právě začínáte, Batman/Želvy nindža II mohu jen doporučit (ovšem nejdříve by bylo vhodné si přečíst první díl), a to nejen proto, že komiks obsahuje vše, co by obsahovat měl, vzhledem k tomu, o kom byl napsán a nakreslen. Ale i z toho důvodu, že je tím, čím je dnes jen minimum komiksů, a sice zdrojem zábavy, nijak nekomentující sociální a politickou situaci ve světě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *