Bahenní koupele pro netopýry

by Erik Kriššák

Batman/Temný rytíř: Proměny (BB Art, 2016)

Človeku sa ani veriť nechce, že predchádzajúca kniha zo série Temný rytíř vyšla presne pred rokom. Vydavateľstvo BB Art však, zdá sa, svoj kurz trénovania trpezlivej vnútornej vyrovnanosti čitateľov zdarne ukončilo a máme tu štvrtú knihu s názvom Proměny. Aká je?

promeny_01

Ďakujem za opýtanie, načo to tajiť, dobrá!

promeny_02

Jasné, na tak stručnú charakteristiku by vám stačil „fejsbúk“, tak mi dovoľte trošku ju obkecať. Batman má problém. Bez ohľadu na rozsiahly import čistiacich prostriedkov do drogérií v Gothame je ponorený až po uši (aj tie, čo by kreslil Kelley Jones) v bahne. Mestom sa totiž potuluje starý známy Clayface. Táto hromada blata vie meniť svoj tvar a prijímať identity, aké sa mu zachce. Nečudo, že keď sa v rukojemníckej dráme zjaví komisár Gordon a namiesto vyjednávania začne masakrovať zločincov, niečo tu nesedí. Clayface sa správa čudne (aké klišé!), masakruje svojich podriadených a stvára pestvá, akoby ho niekto riadil. Kto? To si budete musieť prečítať. Vizuálne sa na ňom vybláznil starý známy „daredevilovec“ Alex Maleev. Na jeho tmavú zemitú kresbu sa vždy rád pozriem, mám však dojem, že oproti iným jeho kreáciám sa tu priveľmi nenamáhal a bral to len ako rutinný kšeft. Až na obálky, ktoré majú atmosféru, že by sa dala krájať (kto príčetný by však rezal knihu…).

promeny_03

Pre odporcov množstva textu v bublinách si následne autori prichystali dvojdielny príbeh bez slov. Drsne ho nakreslil taliansky umelec Alberto Ponticelli, ktorý toho, ak sa nemýlim, v Čechách zatiaľ moc neukázal. Nečakajte žiadne metafyzické výjavy. Aby ste chápali, čo sa deje, musí sa snažiť o explicitné zobrazovanie deja. Aj tak sa však nájdu zo dva momenty, kedy budete rozmýšľať nad súvislosťami. Príbehovo je to priam marketingová príručka obhajcov imigrácie. Batman sa naštve a dá dokopy rodinu, ktorú zločinci profitujúci z lacnej pracovnej sily rozdelili. Kto je za tým, nie je žiadne tajomstvo, pozrite si obrázok:

promeny_05

Happyend zráža na kolená snahu o niektoré ostré scény a Batman ako strážny anjel maloletých ma v jednom momente naozaj rozosmial. To však stále nie je všetko. Nastupuje starý známy Ethan Van Sciver (s malou pomocou Jorgeho Lucasa) a jeho pohľad na Man-Bata. Je sa veru na čo pozerať. Zároveň poteší aj príbeh. Ukážka toho, ako sa korporátny magnát znudene odreagúva tým, že po nociach trhá na kusy bezdomovcov, je síce ďalšia obohraná platňa, ale spôsob, akým sa Batman musí vysporiadať s protivníkom, ktorý je nedotknuteľný, sa vydaril.

promeny_06

Aby som to zhrnul, celá kniha je poctou názvu série, a tak nečakajte dúhový pochod. Farby sú temné, tmavé, husté, depresívne a tak ďalej. Jediný humor prináša neobyčajne sarkastický komorník Alfréd a nie je ho tam práve veľa. Ani by sa sem nehodil. Čo poteší najviac, je skutočnosť, že až na malý moment sa tu nepromenádujú batmanovské detičky, čiže celá tá jeho plejáda pomocníkov a pomocníčok. Snyderovi priaznivci ma nebudú mať radi, ale Temný rytíř je z New 52 jednoznačne najvydarenejší.  Až na „filmovo“ zmrveného Scarecrowa ponúka vydarené akčné (prípadne temné) príbehy bez zbytočných ambícií typu – vymyslím strašne cool zvrat, redefinujem hlavného hrdinu a popriem všetko, čím doteraz bol a pod. Človek tak nemusí na konci príbehu uvažovať nad tým, či má autorom adresovať ťukanec na čelo alebo rovno ostrý mail. Hurwitz je dostatočne ostrieľaný borec, a tak vie, ako napísať klasický batmanovský príbeh určený širokým masám. Keď má po ruke solídnych výtvarníkov, je to prakticky stávka na istotu.

promeny_07

Kto má rád dobrodružného „obyčajného“ Batmana, akoby vystrihnutého z 90. rokov, ten si príde na svoje. BB Art ho pre kúpychtivých priaznivcov radu Chiroptera ponúka na svojich stránkach ako v pevnej, tak v mäkkej väzbe a pre snobov bola stvorená aj zbytočná limitka s čiernobielym obalom. Dúfam, že na ďalšiu knihu si nebudeme musieť počkať rok.

promeny_04

P.S. Prekvapilo ma, že je kniha relatívne tenká, hoci obsahuje hneď osem zošitov. Že by vydavateľ zmenil papier?

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Bahenní koupele pro netopýry

  1. Kniha se může zdát tenčí, protože – na rozdíl od většiny zde vydávaných Batmanů – na závěr chybí galerie alternativních obálek, skic apod. Třeba tentokrát nebyly k dispozici, nevím, US vydání booku nemám. Ale jestli to BB Art jen zavrhl jako zbytečný luxus, tak – vzhledem k tomu že tohle je poslední díl série – palec dolů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *