Bacha na jednoruké ženštiny!

by Erik Kriššák

Monstress: Awakening (Image, 2016)

Sú komiksy, o ktorých nemusím vedieť vopred nič, a predsa ma oslovia natoľko, že po prvom kontakte s obálkou nie som schopný rozumne jednať. Inými slovami, objednávam. To je aj prípad relatívne čerstvej série Monstress od vydavateľstva Image Comics. Prvé číslo sa objavilo koncom minulého roku a v lete sa prvých šesť zošitov (aktuálne ich viac ani nie je) votrelo do knižnej podoby s podtitulom Awakening. Myslíte, že kniha za to stojí? Hádajte!

 monstress_vol1-1

Kde bolo, tam bolo, v bližšie neurčenej fantastickej krajine (ktorú vydavateľ propaguje ako matriarchálnu Áziu z 19. storočia načuchnutú art deco steampunkom, sic!) sa nám zišli klasické fantasy klišéovité prvky, aby nám ukázali, ako to vidia ženy. Pretože Monstress majú na svedomí dve sympatické baby, konkrétne Marjorie Liu a Sana Takeda. Tá prvá je, podržte sa, advokátkou z New Yorku, z bližšie nerozpísaných dôvodov ju žerú všetky tie štvorpercentné komunity. Má na konte viacero románov a komiksy píše predovšetkým pre Marvel. Druhá menovaná neopustila svoju rodnú hrudu známu najmä v súvislosti s americkými nukleárnymi pokusmi naostro a následným výskytom Godzilly, kde fachčila pre hernú firmu Sega. Vďaka spolupráci s Marjorie sa jej kresba dostala do Marvelu, ale jej hlavný džob pozostáva z kreslenia výmenných herných kartičiek.

monstress_05

Preniesť do západného sveta japonskú atmosféru im síce nenapadlo ako prvým, ale zato im to vyšlo! Monstress má v sebe neskutočnú dávku vizuálnej vyčačkanosti, čomu napomáha príjemný coloring a mangoidná kresba prostá takých tých odľahčených zjednodušených strelených kresbičiek, keď sa treba infantilne zasmiať. Pretože v tomto komikse sa moc nesmeje.

monstress_02

Predstavte si tradičnú fantasy krajinu (v knihe je dokonca priložená mapa), v ktorej žijú dve rasy, ktoré sa spolu nemilosrdne vraždili, až nebolo na výber a museli uzatvoriť mier. Ide o ľudí a Arcanicov, čo sú kríženci medzi nami a takzvanými Prastarými. V praxi to znamená, že vyzerajú ako kombinácia človeka a zvieraťa (napr. majú vtáčie krídla, líščí vzhľad a pod.). Ťažko povedať, ktorá z rás je väčšou sviňou, u mňa o chlp vyhrávajú ľudia, nakoľko kúzelníčky využívajú lilium, čo je akási esencia vylučovaná Arcanicmi v okamihu smrti. Skúste v takto nastavených podmienkach dodržať mier…

monstress_04

Okrem toho sa vo vzduchu zjavujú siluety starých bohov, veľkých až po oblaky. Hovorí sa, že ak nájdu cestu do reality, tak je so všetkými amen. V neposlednej rade sa tam potulujú viacchvosté mačky, údajne najstaršie žijúce bytosti na svete.

monstress_03-1

Hlavná hrdinka sa volá Maika Halfwolf, je to mladé arcanické dievča, ktoré má namiesto ľavej ruky iba pahýľ. Nepamätá si svoju minulosť a do deja vstupuje na akejsi aukcii, kde sa dražia zajatí príslušníci jej rodu. Tým, že sa úplne podobá na človeka, sa vymyká, nuž jej hrozí osud pokusného morčaťa. Postupne sa ukazuje, že sa zúčastnila bojov v nedávno ukončenej vojne a je jednou z mála preživších takzvaného incidentu pri meste Constantine. Práve tam Arcanici údajne predviedli dajakú mocnú mágiu, ktorá zrovnala všetko so zemou a vyľakala ľudí natoľko, že boli schopní uvažovať o mieri. Azda neprezradím priveľa, keď poviem, že Arcanici neprotestovali, hoci ich vklad do celej veci bol menší, než Hitlera k ochrane Židov. Pretože sa blíži čas, kedy sa prebudia tie beztvaré okaté príšery zvané Starí bohovia.

monstress01

Jeden takýto nespavec si za svoju kolísku vybral nešťastnú Maiku a robí všetko pre to, aby ju úplne ovládol. Prejavuje sa to tak, že jej z pahýľu vytryskne kopa tmavých chápadiel a naseká okolie na slíže. Pretože tento démon je neustále hladný a v takých chvíľach Maika zlikviduje a zožerie hocikoho, kto je nablízku. Priateľ, či nepriateľ, všetko jedno. Azda nemusím dodávať, že budete svedkami jej pátrania po minulosti, pomste a snahe zbaviť sa nevítaného spolubývajúceho. Nebude na to sama, pomáha jej istý mačací ukecanec a jedno líščie dieťa, ktoré nemá kam ísť.

monstress_03

Nebudem vyzrádzať dej, ale pripravte sa na klasiku, inkvizíciu, náboženské kasty, čarovanie, magické artefakty, nekromanciu, vraždenie a pod. Maika je vyvrheľom u svojich i u ľudí, nuž to nebude mať ľahké. Celé mi to náladou pripomenulo anime Inuyasha, čo kvitujem. Na čo si budete musieť zvyknúť, je to, že by pokojne mohlo ísť o pokračovanie Y: Poslední z mužů. V komikse sú až na výnimky samé ženy. Nepochybujem, že najmä feministky (a drvivá väčšina mužskej populácie) sa s tým vyrovnajú bez problémov.

monstress_06

Tento rok ma žiadny komiks neoslovil viac. Fantasy „japonského“ strihu s temným podtónom v očiam milej kresbe, tých zasa toľko po ruke nemám. V októbri by mali začať opäť vychádzať ďalšie zošity, tak ich snáď bude dostatok na ďalšiu knihu. Rozhodne sa teším. Inak, tohto roku bola táto séria nominovaná na Eisner Award a hoci nevyhrala, aj to o niečom svedčí. Presvedčte sa sami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *