Aquaman poprvé

by Erik Kriššák

Znovuzrození hrdinů DC: Aquaman: Pád do hlubin (BB/art, 2018)
Dan Abnett, Scot Eaton, Oscar Jiménez, Brad Walker, Philippe Briones

Do kín sa vrútil Momoa, teda vlastne Aquaman. Na pultoch kníhkupectiev mu hodlá sekundovať jeho komiksová predloha z reštartu Znovuzrození hrdinů DC, ktorú sem tento rok priniesli vydavateľstvá Crew a BB/Art. Druhé menované si uchmatlo aktuálnu novinku Pád do hlubin, nuž hor sa na ňu!

Aquamana pozná český čitateľ výhradne z rôznych podôb superhrdinského týmu JLA alebo Ligy spravodlivosti. A to ako v namakanej podobe od Morissona, tak z miestami skvelej akčnej rúbačke od Geoffa Johnsa. Samostatnou kapitolou sú knihy s kresbou Alexa Rossa a teraz ho tu máme aj v rámci znovuzrodenia. Kniha Pád do hlubin obsahuje úvodný komiksový zošit Aquaman – Znovuzrození a prvých šesť zošitov „znovuzrodenej“ rady. Pokiaľ by nejaká politická strana mala volebné motto napríklad „modrá je dobrá“, mohla by knihu bez váhania využívať ako propagačný materiál. Z produktovo orientovaného pohľadu ide o stávku na istotu. Príbeh ukazuje hlavného hrdinu Arthura Curryho (a jeho partnerku Meru), napoly človeka, napoly Atlanťana, ktorý ako kráľ Atlantídy a člen Ligy spravodlivosti baží po vzájomnom kontakte sveta nad a pod vodou. Pokiaľ možno, v mieri. Proti tomu je nepriateľsky naladený Black Manta, chlapík, ktorému Curry zabil otca, takže keď si Atlantída otvorí ambasádu na súši, zaleje ju krvou nevinných. Následne sa môžete tešiť na typickú reakciu amerického prezidenta – ty si na vine, no a čo, že si nevinný! Okrem obligátnych vojenských manévrov prifrčí aj Superman. Jeho priateľské jednanie v štýle – je mi jedno, ako to je, USA má pravdu – dopadne predvídateľne a napokon sa všetko na dobré obráti. Ak Vám v tomto priamočiarom scenári chýba niečo skryté, dodávajúce ďalšiu vrstvu, tak sa nebojte! Sem-tam naďabíte na organizáciu N.E.M.O., ktorá údajne ovláda svet. Niekedy by ma zaujímalo, či všetci tí vládcovia chodu dejín vôbec tušia, koľko ich na tento titul ašpiruje.

Čo ma zaujalo, je fakt, že komiks má šancu osloviť aj dnešnú hádavú spoločnosť, nakoľko v ňom vystupujú prakticky iba belosi. Jediný černoch je azda len záporák Black Manta. Nehodlám z toho nič vyvodzovať, neprekvapilo by ma, po kauze Ms. Marvel, keby tak urobil niekto iný. Čo okomentujem, je fakt, že si Aquaman robí srandu sám zo seba. Neustále poukazuje na to, ako ho vidia čoby „dopočťáka“ Ligy, ako si všetci myslia, že diskutuje s rybami a pod. Prekonať zažité predstavy o chlapíkovi, čo jazdí na prerastených morských koníkoch, dá zabrať, každopádne je toto dobrý krok smerom k nabraniu vážnosti. Ono, na imidž jednorukého bradatého vlasatého drsňáka sa aktuálna vizáž krásneho princa nechytá, čo zmetie predovšetkým filmových fanúšikov (iste, tam má herec ruky dve), veď by sa patrilo zladiť merch, nie?

Výtvarná stránka je pestrá, čo do počtu mien, ale nijako zvlášť zaujímavá, čo do rozmanitosti. Scot Eaton je borec, u nás sa veľmi nevydáva, Brad Walker má podobný osud a Phillipe Briones Aquamanom v českom prostredí debutuje. O Oscarovi Jiménezovi, ktorý pomohol Eatonovi s Aquaman – Znovuzrození, ani nehovorím. Najviac si (súdim podľa seba) zapamätáte Walkerove tváre. Scenárista Dan Abnett vie, čo robí. Ozaj, pamätáte si ho ešte z čias Crewi? Sinister a Dexter! Nič? Kto by ot bol povedal, že tohto Brita stretneme aj po desaťročiach a to v americkom mainstreame? Pritom sa v na americkej pôde pohybuje od 90. rokov, akurát mimo záber českých vydavateľov. Aspoň donedávna. Vďaka Strážcom galaxie i Samovražednému oddielu na neho konečne došlo.

Ako to u BB/Artu býva pravidlom, životaschopnosť Aquamana je podriadená biznisu. O možnom pokračovaní sa na stránkach vydavateľstva dočítate toto:
„…do května 2019 plánujeme vydat i Aquaman 2: Black Manta Rising (Rebirth). A snad i další díly dle prodejnosti…“
Vzhľadom na skutočnosť, že v rámci celého projektu už boli stopnuté varianty komiksov v pevnej väzbe, vyzerá to tak, že superhrdinovia z DC to v Čechách (dodal by som i na Slovensku, ale načo spomínať marginálne štatistické odchýlky) nemajú ľahké. Pokiaľ sa vydarí film (James Wan, do toho!), mohlo by sa to zmeniť. Mohlo?

Nič to, Pád do hlubin je klasický moderný superhrdinský mainstream, pokiaľ je vašou obľúbenou farbou modrá a tešíte sa na každý komiks, kde niekto „ubalí“ Supermanovi tak, že to pocíti, smelo sa mu upíšte. U mňa dobré.

P.S. Film je natoľko rozprávkový, že ako súčasť nášho sveta nefunguje, ale ako fantasy pod vodou je fajn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *