Antikrist přichází

by Erik Kriššák

Modrá Crew 5: Třetí zákon III-IV (Crew, 2017)
Xavier Dorison a Alex Alice

Modrá Crew priniesla tento rok radosť všetkým milovníkom historických dobrodružných príbehov. Stačilo málo. Vydať komiks Třetí zákon. Prvé dva albumy v jednom zošite boli skvelé, takže som sa nevedel dočkať pokračovania.

Ako ma úvod nadchol, tak ma dokončenie… nie priamo sklamalo, ale skôr miestami nebavilo. Dej v tomto komikse má zostupnú tendenciu, narastá v ňom skratkovitý chaos, tajomní protivníci furt čosi kujú a zdá sa, že to nebudú pikle. Dorison vystaval svoje finále apokalypticky, o tom potom, ako vravel niekdajší charakterný slovenský politik, akurát, že čo z toho. Ústredné tajomstvo je také… nijaké. Tajuplný vtáčí zabijaci sa premávajú panelmi bez toho, aby bolo jasné, o čo im vlastne šlo, resp. čo sú vôbec zač. Z komiksu som nadobudol dojem, že mu chýbali ďalšie dve knihy na ceste ku finále alebo výraznejšie okresanie tápania, a teda brilantnejší scenár.

Kresba Alexa Aliceho je stále chutná, ani on sa však nevyhol určitému mäteniu čitateľa. Jeho sivobradí muži sú jeden ako druhý a miestami som nevedel, či sa dívam na hlavného hrdinu Konráda alebo na Uthera Nachového (špicatá briadka). Inak je jeho snaha o mohutné požiare, morské vlnobitie, veľkolepé zasnežené vrcholce a výbuchy sopky naozaj oku lahodiaca.

Kolotoč násilia, putovania, pátrania, objavovania tajných knižných komplexov a exkurzie po stredovekých európskych mestách sa skončil. Mohlo to byť aj lepšie, nakoľko som niekoľkokrát dumal, kedy to konečne dočítam, ale nemôžem tomu uprieť pomerne konzistentnú myšlienku, ktorej sa komiks drží až do konca a nedostávate tak typicky americký kolosálny nezmysel tváriaci sa tu „bendisovsky“, tam „morrisonovsky“. Na to, že ide o Dorisonovu prvotinu, dá sa blahosklonne prehliadnuť, že mu to v druhej polovici príbehu škrípe ako zlomenina podrobená námahe proti jej vôli.

Tretí zákon ma potešil. Napriek tomu, že si neudržal kvalitu úvodných častí, rád by som podobných európskych historických fantasy diel videl v češtine čo najviac.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *