Abys byl spasen, musíš hřešit

by Erik Kriššák

Skalpy: Abys byl spasen, musíš hřešit (Crew, 2018)
Jason Aaron, R. M. Guéra, Jason LaTour, Davide Furnó

Skalpy sa za tých niekoľko rokov, čo sa zjavujú na českom trhu, stali mojím osobným favoritom spomedzi všetkého, čo tu vychádza. Aktuálna kniha, ôsma z desiatich, nesie priliehavý názov – Abys byl spasen, musíš hřešit. Môže však vôbec niektorá z tých úbohých, skazených a zatratených bytostí, čo si na stránkach komiksu našli svoj domov, byť spasená?

V indiánskej rezervácii sa človek nenudí. Vlastne sa nenudí ani za jej hranicami. Spôsobov, ako si pokašlať život, je neúrekom a vysoká škola padania do žumpy tu raz nepochybne bude otvorená. Je jedno, či ste na tej právnej strane zákona, či ste šerif, agent FBI alebo len červenokožec živiaci sa ako policajt. Nezáleží na tom, či ste tajný agent FBI, fanatický šialenec s vlohami masového vraha, hlavný šéf kasína alebo jeho osobný strážca, dcéra, prípadne úplne obyčajný jednooký Indián. Bez známky diskriminácie budú všetci zomletý v neúprosnom a nepodplatiteľnom mlynčeku temného osudu.

Ôsma kniha Sklapov ponúka sedem zošitov pôvodnej série (#43-#49) a každý z nich je zameraný na jednu postavu a jej spackaný život. Zakaždým sa nenápadne posúva dej k finálovej katastrofe biblických rozmerov, ale hlavne sa sústredíme na vnútorné pochody jednotlivých stratených existencií. Niektorí prekvapia (Voľný Pád), iných prekvapí náhoda (agent Nitz) a niektorí skrátka nie sú schopní so sebou nič spraviť (všetci ostatní).

Nečakajte žiadne svetlé zajtrajšky. Nedočkáte sa ich. Pokiaľ by sa Jason Aaron dostal do rúk psychiatrov, mali by vystarané do konca svojho dlhého profesionálneho života. Americký scenárista si dnes užíva statusu najväčšej komiksovej hviezdy a na čo siahne, to sa mu v rukách zmení na úderný a silný príbeh. Pokojne aj opakovane.

Pokiaľ by scenár nepustili na dúhový pochod, kresbu by, pre zmenu, uvítali v blackmetalovej kapele. Osvedčený R. M. Guéra tiahne hlavný príbeh, v úvodných dvoch zošitoch zaskakujú borci zvaní Davide Furnó (ten sa v sérii objavuje pravidelne) a Jason LaTour. To je chlapík, ktorý v Čechách debutuje. Niet sa čo čudovať. V komiksovej brandži sa tak trochu obšmieta tu jedným príbehom, tam druhým. Píše a kreslí pre každého, ale nikdy nie práve veľa. Za najväčší hit vďačí práve Aaronovi, s ktorým od 2014 vykresľuje život v Southern Bastards (Image Comics). Osobne sa neviem dočkať štvrtej knihy, séria sa podozrivo zasekla, Aaron má skrátka veľa práce v mainstreame.

Čierno-čierny koniec sa blíži. V roku 2019 nám Crew uzavrie jednu z najsilnejších a najzaujímavejších komiksových udalostí nášho života. Amíci si ju mohli vychutnať v rokoch 2007-2012, my od roka 2013, kedy sa zjavili v Crewi na kvadrát. Keď sa to tak vezme, vychádzajú tu takmer rovnako dlho, ako v USA. Abys byl spasen, musíš hřešit klame telom. Všetci síce musia hrešiť, ale spasený tu evidentne nebude nik!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *