A co bylo pak?

by Erik Kriššák

Mezi řádky 7: Rána (Crew, 2018)
Mike Carey, Peter Gross

Čo sa stane, keď z nášho sveta postupne vykrvácajú (doslova) príbehy? Myslím, že názory na túto tému sa budú rôzniť, jeden z možných sa snaží komunikovať Mike Carey vo svojej komiksovej sérii Mezi řádky, ktorá sa v Čechách dostala k siedmej knihe s príznačným názvom Rána.

Hneď na úvod si povedzme, že predchádzajúca kniha Tommy Taylor a Válka slov vystrelila sériu k predčasnému finále a nadviazať naň nie je vôbec ľahké. Pullman je mŕtvy, jeho činy však mali za následok, že sila príbehov držiaca našu a mnohé iné reality sa postupne vyplavuje niekam dostratena. Ľudia sa stávajú apatickí, nič ich nenadchne, netušia však, že je to predzvesť konca bytia. Tom Taylor si líže rany, Richie Savoy vydáva bestseler Mezi řádky, pani Rauschová je upútaná na lôžko a fanatická sekta Tommyho církev s vodcom Lucasom Filbym káže kdesi v Austrálii svetu o tom, že príbehy umierajú a Tommy je spasiteľ. A okrem toho v nej miznú ľudia, čo vyšetruje dyslektická detektívka Pattersonová. A ešte niečo! Konečne sa dozvieme, čo je zač jeden permanentne nasrdený zajac s vražednými sklonmi.

Komiks Mezi řádky je dosť uvravený a naozajstnej akcie je tam menej ako v hypermarketoch, kde prepisujú drahšie ceny na žlté a červené cenovky s fiktívnymi zľavami. A to už je čo povedať! Inými slovami, ťažko povedať, ako to celé skončí a kam to autorské duo ešte posunie. Zatiaľ to vyzerá tak, že čítame epilóg, codu, dovetok k ukončenému príbehu. Ostáva len dúfať, že to nedopadne podobne ako japonské utrpenie Death Note.

Mike Carey je Brit s britkým perom, nuž mu tieto meta-príbehy o príbehoch idú. Udržuje dojem, že mu to drží pokope, hoci často na úkor deja. V tejto knihe mal jeden zo svojich lepších záchvatov inšpirácie, nuž sa mu občas podarí prekvapivo vydarený vtip (A tady je Narsil. Nebo možná Andúril. Ty dva se vždycky těžko rozeznávají). Nakoľko má na konte Lucifera, nemám obavy, že by celý komiks napokon neuzavrel uspokojivo. Peter Gross kreslí stále rovnako, za pomoci Rufusa Daygla má jeho tradičný odklon k príbehovej linke so zajacom dokonca nádych výbornej kresby. Budem sa opakovať, kvôli kresbe tento komiks nikto nikdy velebiť nebude. To neplatí o obálkach Juko Šimizuovej, ktoré majú svojskú originálnu náladu a je radosť sa nimi kochať.

Crew si drží štandardné „pejprbekové“ prevedenie s kvalitným papierom v čele, nuž pomaly niet čo dodať. Aktuálne na českom trhu podobnú sériu prakticky nenájdete, a preto pôsobí možno lepšie, než si zaslúži. Rozhodne si však zaslúži byť čítaná, veď inak by sa mohlo stať, že z nášho sveta vymiznú originálne príbehy a to by bola, Mezi řádky to dokazujú, katastrofa!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *