47 statečných bez pána a králičích uší

by Sebastian Komárek

47 Róninů (Crew, 2017)
Mike Richardson, Stan Sakai

Jelikož jsou legendy a mýty přirozeně vystavěny na archetypech, je jen a pouze pochopitelné, že i ty nejstarší lze převést do tak mladého média, jako je americký komiks. Právě z onoho důvodu se po komiksových stránkách prohání Thor, evropský bůh hromu a úrody, keltský hrdina Sláine, řeckořímský pán snu Morfeus, atakdále atakdále. Nemusíme samozřejmě cestovat do takto vzdálené historie. Cestu do „obrázkových knih“ si našla nejedna historická či „historicko-legendární postava“ z relativně nedávné minulosti (Jack Rozparovač z Mooreova Z Pekla nám budiž vhodným příkladem), a to jak ze západní, tak z té východní. Mike Richardson, americký spisovatel a zakladatel Dark Horse Comics, a Stan Sakai, všem fanouškům dobře známý jako otec Usagiho Yojimba, nám nadělili kus té východní legendární historie ve svém komiksu 47 Róninů, který si letos díky nakladatelství Crew mohou tuzemští čtenáři pořídit i v českém překladu.

Příběh pojednává o sedmačtyřiceti samurajích, jejichž pán, Asano, byl nekalými a nečestnými způsoby přinucen spáchat „seppuku“, japonskou rituální sebevraždu. Z jeho mužů se tedy stali róninové, čili samurajové bez pána, a nadále pokračovat v žití, aniž by Asana pomstili, by pro ně byla neúnosná potupa. Oněch čtyřicet sedm tedy začne dělat vše pro to, aby si nepřátelé jejich pána mysleli, že jsou zlomeni a v koncích, a nepředstavují tedy žádné nebezpečí. Róninové hrají opilce, trosky, muže beze cti a bez budoucnosti. Všemi těmito ostudami však prochází jen proto, aby mohli ve správný čas udeřit, a dosáhnout tak konečné spravedlnosti. Podaří se jim to? Nu, to budete muset utíkat do knihkupectví nebo do knihovny, a zjistit si to sami.

Život samurajů (podobně jako tomu bylo u Vikingů anebo anglosaských bojovníků) byl založen na cti a loajalitě k feudálnímu pánovi, a legendární příběh o čtyřiceti sedmi věrných se tedy pochopitelně stal v Japonsku stejně populárním, jako je Beowulf v Británii nebo Sága o Völsunzích na Islandu a ve Skandinávii (popřípadě její staroněmecká obdoba, Píseň o Nibelunzích, v Německu). A protože je stejně jako výše zmíněná povídání legendou, existuje nejedna verze a nejeden manuskript, v nichž se detaily ohledně příběhu či postav více nebo méně liší. Často je tedy nelehké odhadnout, která verze je ta nejstarší, či která se nejvíce blíží tomu, co by se dalo označit za pravdivý původ oné legendy. Mike Richardson sám si dal údajně záležet na tom, aby si o ní zjistil co nejvíce a před psaním provedl pečlivý výzkum. Když k tomu navíc ještě přičteme specificky stylizovanou a roztomilou kresbu Stana Sakaie, konečný výsledek je brilantní moderní zpracování příběhu pocházejícího z feudálního Japonska. A vůbec nám nevadí, že protagonisté nemají dlouhé králičí uši a své meče netřímají v ochlupených pacičkách.

Ať už tedy patříte mezi příznivce japonské kultury, americké literatury, Stana Sakaie, anebo jednoduše komiksu jako takového, přítomný recenzent si troufá tvrdit, že 47 Róninů je četba, kterou si vychutnáte se vším všudy. A to nejen díky příběhu a Stanově skvělému vizuálnímu zpracování, ale možná také díky tomu, že čest, dobré mravy a loajalita jsou vlastnosti blízké lidem z celého světa, jakéhokoli založení či vyznání, mužům i ženám… a nakonec samozřejmě i králíkům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *